Lietuva ir Maltos Ordinas

Sukurta 2014.08.20 / Atnaujinta 2022.01.20 16:16

1992 m. liepos 9 d. užmegzti diplomatiniai santykiai

1994-2004 m. Kazys Lozoraitis tapo pirmuoju Lietuvos ambasadoriumi Maltos ordinui

1993-2006 m. pirmasis Maltos ordino ambasadorius Lietuvoje buvo dr. Peteris fon Fiurstenbergas

Maltos arba Suverenus karinis hospitaljerų šv. Jono ordinas yra katalikų pasaulietinė organizacija, kurios svarbiausias tikslas – teikti pagalbą ligoniams ir skurstantiesiems, nepriklausomai nuo jų rasės ar tikėjimo. Organizacijos ištakos siekia 1048 metus, kai Šventąją Žemę lankantys krikščionys įgijo leidimą Jeruzalėje statyti bažnyčią, konventą ir ligoninę, kuri rūpintųsi atvykstančiais piligrimais.

Lietuvos ir Maltos ordino diplomatiniai santykiai užmegzti 1992 m. liepos 9 d., tačiau Ordino ryšiai su Lietuva siekia XVII amžių. Lenkijos ir Lietuvos Valstybės valdovas Vladislovas Vaza 1642 m. įsteigė atskirą Maltos ordino prioriją Lenkijos karalystei ir pirmuoju prioru paskyrė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės taurininką Zigmantą Karolį Radvilą.

1991 metais atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Lietuvą pasiekė pirmosios Maltos kryžiumi paženklintos humanitarinės pagalbos siuntos. 1991 m. spalio 10 d. Lietuvoje buvo įsteigta Maltos ordino pagalbos tarnyba (Maltiečiai). Beveik pusšimtyje Lietuvos vietovių veikianti organizacija ir jos pusantro tūkstančio savanorių teikia pagalbą vienišiems seneliams, stokojančiose šeimose augantiems vaikams, neįgaliesiems, sunkumus išgyvenantiems asmenims, pabėgėliams.

2017 m. rugsėjo 4 dieną Vilniuje pasirašyta Lietuvos ir Maltos ordino bendradarbiavimo sutartis, kuria nustatomi Lietuvos ir Maltos bendradarbiavimo pagrindai ir parama hospitaljerų darbui ir su sveikatos priežiūra, socialine apsauga ir kita humanitarine pagalba susijusiai veiklai.

Naujienlaiškio prenumerata

Captcha